Návod pre východniara ako žiť v Bratislave

Autor: Richard Petrovič | 13.1.2015 o 8:56 | Karma článku: 11,45 | Prečítané:  87600x

Východniarska hrdosť...to je to čo je vlastné mnohým východniarom. Ja sám som z okolia Košíc a tiež som túto hrdosť v sebe mal.

 

Áno potom prišla vysoká škola. Volil som STU v Bratislave kde som mimochodom popri škole aj brigádoval, po škole som tu ostal pracovať a teraz tu aj žijem a neplánujem to meniť.

So mnou na západ šlo hneď niekoľko ľudí z môjho okolia čo som dobre poznal. Samozrejme hrdí východniari. Ja ale (a nielen ja) ako som prišiel do BA tak som  sa ocitol akoby v novom svete. Iný prízvuk ,ktorý mi nebol zozačiatku moc po vôli, mnoho miest na zábavu, koncerty metalových skupín ktorých som absolvoval desiatky v skvelom klube Randal a nočný život ,ktorý sa s tým doma nedal porovnávať. Spomeniem napríklad ako som sa jednu noc zoznámil s dievčinou z Thaiska ktorá mi osobnosťou sadla viac ako ktokoľvek s môjho okolia ale dodnes neviem ako sa volala ani na ňu nemám kontakt len  viem ,že to bola žena môjho života :D. Ale späť k téme. Chcem sa vyjadriť prečo východniari sú taký nevľúdni na Bratislavu hoci sa tu žije sto násobne lepšie ako na východe. Je to tou vrodenou hrdosťou. Toto východniar čo sa cez svoju hrdosť neprenesie nikdy neprizná ,ale Bratislava je lepšia ako východ, dá sa lepšie zabaviť, lepšie žiť, lepšie vyštudovať a aj lepšie kultúrne žiť. Mentalita Bratislavčanov je úplne iná. Je či si to chceme priznať ,či nie skrátka západnejšia. Ľudia v Bratislave sú prevažne pragmatickí, väčšina ani neverí v boha čo je na východe skoro nevídané, sú uzavretejší liberálnejší , napríklad ma udivilo ako väčšina Bratislavčanov v mojom okolí odsudzuje plánované referendum o rodine. No keď som prišiel na východ tak som sa nato v bare medzi kamarátmi opýtal (podotýkam mladí ľudia), každý do jedného ho ospevoval a bil sa do hrude ako sa ho zúčastní. A nie niesom homosexuál. A toto je to čo každý východniar vidí ale cez svoju hrdosť to mnohí ventilujú tak ,že začnú na BA nadávať. Toto je ďalšia vec čo si asi len málokto z východniarov prizná. Kľudne však môžem povedať ,že väčšina východniarov žijúcich v BA na ňu nenadáva. To len vsuvka. Východniarom chcem však zdeliť ,že toto nieje dobrá cesta. Nadávaním na mesto v ktorom žijete nemôžete očakávať ,že sa domáci k vám budú správať dobre. Tvrdý prízvuk? Je to ich prízvuk ich mesta a my sme prišli do ich mesta tak by sme sa mali prispôsobiť. Ja osobne som sa svojho akcentu vzdal a naučil sa hovoriť čo najviac spisovne. Nie západniarsky ale spisovne. Predstavte si situáciu ,že sa rozhodnete žiť vo Viedni. Nemčina väčšine Slovákom moc nevonia. Ale viete si predstaviť ,že tam začnete žiť a budete všade okolo seba hovoriť aká je nemčina hnusná? No asi by vás tam moc nepochválili. V Bratislave to nieje o nič iné. Prízvuk je tiež určitá forma jazyka. Včera som dokonca na jednej diskusii videl ako východniarov jeden Bratislavčan prirovnal k islamistom vo Francúzsku. Dobrovoľne sa tam rozhodli žiť ale nerešpektujú ich zákony a chcú tam silou mocou preniesť svoju kultúru čo domáci samozrejme nechcú. Je to trošku prestrelené prirovnanie ale keď som to čítal povedal som si že sakra on má vo svojej podstate pravdu. 

 

Preto naozaj. Prispôsobme sa ich spôsobu života, rešpektujme ich mesto v ktorom vyrástli a majú ho radi, ich jazyk (prízvuk) a ich zvyky. Lebo my sme tí čo prišli a máme sa prispôsobiť im nie oni  nám. A bude sa tam lepšie žiť koniec koncov aj nám. Ja som to pochopil tak ,že som sa naučil žiť týmto spôsobom a nepočul som od nikoho z BA pokiaľ to nebolo v rámci srandy nejakú narážku na to odkiaľ pochádzam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?